Poradnik Klienta Pościele

Rodzaje tkanin:

Satyna - rodzaj atłasu, tkanina, której prawa strona ma splot atłasowy wątkowy, zwany splotem satynowym, lewa (błyszcząca) - splot atłasowy osnowowy.

Mako-Satyna - tkanina wyprodukowana z uszlachetnionej, delikatnej, ale bardzo wytrzymałej 100% Mako-Bawełny egipskiej.

Adamaszek - tkanina dwustronna, najczęściej jedwabna, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym tle (lub odwrotnie), uzyskiwanym przez odpowiednie dobranie splotów tkackich.

Batyst - tkanina o splocie płóciennym, ścisłym, trwałym i gładkim, a jednocześnie tkanina jest cienka i miękka, merceryzowana.

Jersey- tkanina wełniana lub mieszankowa, czesankowa o splocie płótna, wyglądem przypominająca dzianinę, powstająca w wyniku zastosowania kolejnych po sobie wątków o odmiennym, skręcie, jednobarwna lub melanżowa, elastyczna o miękkim, sprężystym chwycie.

Bawełna czesana - bawełna została poddana wyczesaniu krótkich włókien, a dzięki tej technice zostają usunięte zanieczyszczenia, węzłów i krótkich włókien z długich nici bawełny, dzięki czemu uzyskuje się głądką i delikatną bawełnę

Bawełna super czesana - parokrotnie przeszła przez proces czesania. Dzięki wielokrotnemu czesaniu uzyskuje się równomierne, gładkie i bardzo szlachetne włókno, a dzięki temu jego najwyższą jakość.

Bawełna merceryzowana - w celu uzyskania luksusowej bawełny musi ona zostać poddana tak zwanej merceryzacji. Jest to proces uszlachetniający włókno po przez działanie na nie stężoną zasadą sodową, włókna bawełny są spłaszczane pod ciśnieniem w roztworze soli. W ten sposób otrzymujemy tkaninę o zdecydowanie lepszych parametrach użytkowych, a tym samym zwiększa się jej wytrzymałość i połysk włókna. Pościel z merceryzowanej bawełny jest cieńsza, ma piękny połysk, a również charakteryzuje się większą głębią koloru i super szlachetnym dotykiem.

 

Rozmiary:

Najpopularniejsze  rozmiary pościeli to:

135 (140) *200 plus poduszka 70(80)*80;

155 (160) *200 plus poduszka 70(80)*80; 

220*200 plus dwie poduszki 70(80)*80;

Niektórzy producenci szyją również komplety pościeli składające się tylko z kołdry155 (160) *200 i dwóch poduszek.

Certyfikat Oeko- Tex Standard 100 - Instytut Włókiennictwa jest przedstawicielem Stowarzyszenia Oeko-Tex i jako jedyny w Polsce prowadzi proces certyfikacji i wykonuje badania wyrobów włókienniczych na znak Oeko-Tex Standard 100.

 Od 1992 roku Oeko-Tex Standard 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 potwierdza spełnienie wymagań polskich przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa produktów włókienniczych (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. Dz.U. nr 81, poz. 743 z późniejszymi zmianami) oraz istniejących w UE regulacji prawnych w zakresie stosowania barwników azowych. Ułatwia sprzedaż wyrobów włókienniczych przede wszystkim na rynkach krajów Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy Białorusi, USA, Kanady, Japonii i innych.